Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Posted by in Wpisy, on 17 lutego 2017

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Jednak taka sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla całości gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ogólna liczba osób pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez wielu ludzi, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania ogromnej ilości urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie pewnych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.