Jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

Posted by in Wpisy, on 26 marca 2017
<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć zwiększające się problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja występuje na całym świecie, a nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to efektem kilku różnych powodów i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się również spawacze, stolarze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przysługują branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele oraz restauracje także nie mają łatwo jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zobaczyć w licznych branżach zwiększającą się rywalizację o pracownika. Firmy chcąc pozyskać nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.