W jakiej sytuacji przychodzi czas na to, żeby zmienić zawód.

Posted by in Wpisy, on 16 sierpnia 2017
Na pracowaniu większość osób spędza dużą część życia, licznych przypadkach może to nawet być więcej niż dziesięć w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli w dużym stopniu się odbija na pozostałych sprawach, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia pracownika.
Jeśli trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego się jest zatrudnionym, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość pensji.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować jakichkolwiek chęci do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek często powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, aby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi wiąże się z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a dotychczasowe umiejętności stają się zbędne. Niejednokrotnie właśnie wcześniejsze doświadczenia mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawę sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależało bowiem będzie od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych niezbędne może być nawet kilka lat do uzyskania biegłości, ale w dużej części przypadków wystarczy parę miesięcy.
Istotną rzeczą będzie także to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z doradcą zawodowym, dość często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.