Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Posted by in Wpisy, on 17 lutego 2017

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło 8,2 procenta, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu może być dość korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla całości gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w tym roku ogólna ilość ludzi nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania dużej liczby najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.